KU48PRO2X14 | 22375
Type:
Professional Hood
Category:
Hoods
Features
  • italian crafted stainless steel
  • 59 dba
  • dual blowers 1200 cfm
  • 4 halogen lights
  • stainless steel baffles
  • electronic button control
Protect your purchase with an extended warranty.
Other Models Available
SPECIFICATIONS
Size
48 in
Hood type
Motor
2
Max extraction power
1200.00 CFM
Filters type
baffle stainless steel
Lights
4 LED
Hood
Size
48 in
Hood type
Max extraction power
1200.00 CFM
Hood control
electronic with buttons
Duct cover
not included
Motor
2
Speed
3
Filters type
baffle stainless steel
Lights
4 LED
Hood finishing
stainless steel
Sound level
59 dB(A)
Technical specifications
Electrical supply
120 V - 60 Hz - 6.60 A
Power rating
800 W