KU36PRO1X14 | 22371
Type:
Professional Hood
Category:
Hoods
Features
  • italian crafted stainless steel
  • 59 dba
  • 600 cfm
  • 2 halogen lights
  • aluminum mesh filters
  • electronic button control
Protect your purchase with an extended warranty.
Other Models Available
SPECIFICATIONS
Size
36 in
Hood type
Motor
1
Max extraction power
600.00 CFM
Filters type
aluminum mesh
Lights
2 LED
Hood
Size
36 in
Hood type
Max extraction power
600.00 CFM
Hood control
electronic with buttons
Duct cover
not included
Motor
1
Speed
3
Filters type
aluminum mesh
Lights
2 LED
Hood finishing
stainless steel
Sound level
59 dB(A)
Technical specifications
Electrical supply
120 V - 60 Hz - 3.30 A
Power rating
400 W