REF36FDFIXNV | 22242
Description
The Bertazzoni 36" French-door stainless steel refrigerator is designed and engineered with the highest grade materials and components. Using one of the 3 available handle kits in Professional, Master and Heritage Series style, this refrigerator integrates seamlessly with all other Bertazzoni appliances into style-harmonized suites for a true, high-performing kitchen.
All Bertazzoni appliances are covered by a 2-year warranty.
Type:
French Door Freestanding Refrigerator
Category:
French Door Refrigerators
  • Width:
    35.9"
  • Height:
    69.9"
  • Depth:
    29.0"
Size
36 in
User interface
Interior LED touch-interface
Refrigerator net capacity
15.9 ft
Freezer net capacity
6.6 ft
General features
Size
36 in
User interface
Interior LED touch-interface
Ice production capacity
3.08 lbs / 24h
Gallon-size bins
yes
Super freeze
Refrigerator net capacity
15.9 ft
Freezer net capacity
6.6 ft
Sound level
45 dbA
Water supply pressure
min 0.15 MPa - max 0.83 MPa
Certification
CEC/UL
Lighting
top and sidewall LED lights
Open door alarm
Door finishing
stainless steel
Handle style
professional
Shelves
1 fixed and 4 height-adjustable, of which 1 retractable
Crispers
1 large with preset temperature + 2 medium with adjustable humidity
Freezer drawers
2
Door storage
6
Technical specifications
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 2.5 A
Power rating
190 W
Power connection
NEMA 5-15P with 67" power cord