REF30FCIPIXR23 | 300683
Type:
Upright Freezers
Category:
Freezers
  • Width:
    30.0"
  • Height:
    84.0"
  • Depth:
    25.0"
  • Capacity:
Features
  • most usable interior depth in the category
  • designed and manufactured with pride in italy
  • 2 year parts and labor warranty
  • 5 year sealed system warranty
Size
30 in
Freezer net capacity
16.8 cu.ft
General features
Size
30 in
Cooling system
frost free
Freezer shelves
2 height-adjustable
Freezer drawers
3 soft-close metal drawers
Ice production capacity
2.2 lbs/24 hrs
Water supply pressure
8 psi to 75 psi
Certification
CETLUS
Lighting
LED surround illumination
Door ajar alarm
Door finishing
stainless steel
Door storage
2 bins
Freezer net capacity
16.8 cu.ft
Technical specifications
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 3 A
Power rating
327 W
Power connection
NEMA 5-15P with 79" power cord