REF18FCBIPRV | 300648
Description
Stainless steel toe kick and connection kit for multiple installations are included in the unit.
Quantity
Quick Specs
Type:
Upright Freezers
Category:
Freezers
Features
  • 3 height-adjustable shelves, plus 1 stationary
  • 4 slow-close freezer drawers
  • 3 height-adjustable door bins
  • lateral air circulation
  • automatic ice maker with water filter has a daily capacity of 3.9 lbs.
Protect your purchase with an extended warranty.
SPECIFICATIONS
Size
18 in
User interface
LED touch control interface
Freezer net capacity
8.6 cu.ft
General features
Size
18 in
Cooling system
frost free
Freezer shelves
3 height-adjustable + 1 stationary
Freezer drawers
4
Automatic ice maker
yes
Ice production capacity
3.9 lbs/24hrs
Water filter
yes
Water supply pressure
25 psi to 80 psi
Sound rating
43 dbA
Certification
ADA Compliant, CEC, ETL
DOE compliant
User interface
LED touch control interface
Display functions
Lighting
LED lights on sides and top
Door ajar alarm
Door finishing
panel ready
Cabinet finishing
stainless steel back wall
Door storage
3 height-adjustable bins
Freezer net capacity
8.6 cu.ft
Technical specifications
Sound rating
43
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 160 W - 2 Amp
Power connection
NEMA 5-15P with 90" power cord