B18IF905SP | 24766
Description
Energy Star® Qualified for Energy Efficiency.
Quantity
Quick Specs
Type:
Upright Freezers
Category:
Freezers
  • Width:
    17.8"
  • Height:
    84.0"
  • Depth:
    24.8"
  • Capacity:
  • Weight:
    260.0 Lbs
Features
  • home connect brings smart technology to your bosch refrigerator.
Protect your purchase with an extended warranty.
General
Appliance Width (in)
17 3/4
Height
83 3/4
Required cutout size (HxWxD) (in)
84" x 18" x 25"
Color
Not applicable
Silence level
42 dB(A) re 1 pW
Door Options
Left reversible
Light
Yes
Power Cord Length
118"
Connectivity
Home Connect(TM)
Yes
Home Connect Features
iService Remote, Remote Monitoring and Control
Construction type
Construction type
SBS components
Color
Not applicable
Cold appliance
Isobutane
Number of compressors
1
Oven Control
Electronic
Number of independent cooling systems
1
Door Open Indicator
No
Installation Type
N/A
Size and weight
Depth (in)
24
Net weight
260.000 lbs
Appliance Width (in)
Freezing
Star Rating
4
Number of freezing flaps (Stck)
Number of Door Bins - Freezer
4
Comfort
Type of control
Economy setting / Holiday mode, Super setting for freezer, Warning signal door open
Lockable door
No
SUPERFREEZE
Star Rating
Warning signal / malfunction
No signal
Connection
Watts
350 W
Power Cord Length
118"
Fuse protection
10 A
Frequency
60 Hz
Plug type
120V-3 prong