REF31BMFIXNV | 334471
Description
Handle kits are sold separately.
All Bertazzoni appliances are covered by a 2-year warranty.
Type:
Bottom Freezer Freestanding Refrigerator
Category:
Bottom Mount Refrigerators
  • Width:
    31.3"
  • Height:
    27.5"
  • Depth:
    65.5"
  • Capacity:
Features
  • counter depth 24-1/2" deep cabinet
  • automatic ice maker 3.3 lbs / 24 h
  • fingerprint resistant, field reversible stainless steel door
  • quiet 43 dba operation
  • led top lighting
  • refrigerator storage 3 height adjustable shelves, 1 stationary shelve, 2 drawers
  • freezer storage 2 drawers + 2 sliding shelves
  • internal digital led touch interface
  • energy star
Size
31 in
User interface
LED touch control interface
Refrigerator net capacity
12.5 cu.ft
Freezer net capacity
5.2 cu.ft
General features
Size
31 in
Cooling system
frost free
Refrigerator shelves
3 height-adjustable + 1 stationary
Refrigerator drawers
2
Freezer net capacity
5.2 cu.ft
Freezer shelves
1 removable shelf
Freezer drawers
2
Automatic ice maker
yes
Ice production capacity
3.3 lbs / 24 h
Water filter
external
Water supply pressure
30-125 PSI (207-862 kPa)
Sound rating
43 dbA
User interface
LED touch control interface
Certification
CEC, CUL, CULUS, UL
Display functions
Super Cool, Super Freeze, Ice Maker, Eco Mode
Lighting
LED on the top
Door finishing
stainless door
Doors reversibility
Cabinet finishing
stainless steel back wall
Refrigerator net capacity
12.5 cu.ft
Technical specifications
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 3 A
Power rating
250 W
Power connection
NEMA 5-15P with 67" power cord