REF24BMFIXNV | 580598
Description
Handle kits are sold separately.
All Bertazzoni appliances are covered by a 2-year warranty.
Type:
Bottom Freezer Freestanding Refrigerator
Category:
Bottom Mount Refrigerators
  • Width:
    23.4"
  • Height:
    73.3"
  • Depth:
    25.6"
  • Capacity:
Size
24 in
User interface
LED touch control interface
Refrigerator net capacity
7.9 cu.ft
Freezer net capacity
3.5 cu.ft
General features
Size
24 in
Cooling system
total no frost
Number of shelves
2 fixed + 1 height-adjustable
Freezer net capacity
3.5 cu.ft
Freezer drawers
3
Ice maker
automatic ice maker 1.8 lbs / 24 h
Sound rating
39 dbA
Certification
CEC, ETL, NSF
User interface
LED touch control interface
Display functions
super cool, super freeze, eco mode, vacation mode, sabbath mode
Lighting
LED on the top
Door finishing
stainless door
Refrigerator net capacity
7.9 cu.ft
Refrigerator drawers
1 + 1 fresco drawer with separate temperature and humidity control
Door storage
1 stationary / 2 height-adjustable bins
Technical specifications
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 0.8 A
Power rating
175 W