REF36BMBZPNV | 300623
Description
This entire unit has ample storage capacity, with 14.3 cubic feet of refrigerator volume and 5.5 cubic feet of freezer space. The refrigerator compartment has 3 shelves of which 2 are height-adjustable and 2 full extension crispers. Additionally, it features 1 Fresco drawer with separate digital controls. This zone precisely keeps the temperature just above 32 F, preserving fresh food nutrients, flavors, and visual appearance substantially longer. The Dual Cooling Shield System provides an automatic defrosting function for both evaporators to ensure optimized food storage conditions. The freezer compartment has 2 metal drawers and an automatic ice maker.
All Bertazzoni appliances are covered by a 2-year warranty.
Type:
Bottom Freezer Builtin Refrigerator
Category:
Bottom Mount Refrigerators
  • Width:
    35.8"
  • Height:
    83.6"
  • Depth:
    23.3"
  • Capacity:
Features
  • energy star rated refrigerator & freezer - 19.8 cu.ft of total storage capacity
  • flush or proud installation in 84" high kitchen cabinets
  • automatic ice maker with daily capacity of 3.9 lbs of filtered ice and internal water dispenser
  • digital led touch interface with user-friendly controls
  • soft close refrigerator crispers and metal freezer bins
  • height-adjustable gallon-size door storage bins
  • reversible doors for left or right swing configuration
  • ada compliant
Size
36 in
User interface
LED touch control interface
Refrigerator net capacity
14.3 cu.ft
Freezer net capacity
5.5 cu.ft
General features
Size
36 in
Cooling system
frost free
Refrigerator shelves
2 height-adjustable + 1 stationary
Refrigerator drawers
1 + 1 Fresco drawer with separate temperature control
Door storage
3 bins
Freezer net capacity
5.5 cu.ft
Freezer drawers
2 full extension drawers
Ice production capacity
3.9 lbs / 24 hrs
Water filter
yes
Water supply pressure
25-80 PSI
Sound rating
43 dbA
User interface
LED touch control interface
Certification
ADA Compliant, CEC, ETL
DOE compliant
Display functions
Lighting
LED side & top rail illumination
Door ajar alarm
Door finishing
panel ready
Doors reversibility
field reversible door hinges
Cabinet finishing
stainless steel back wall
Refrigerator net capacity
14.3 cu.ft
Technical specifications
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 2.5 A
Power rating
120 W
Power connection
NEMA 5-15P with 90" power cord