REF36BMBIXRT | 300624
Description
See predecessor model here
Type:
Bottom Freezer Builtin Refrigerator
Category:
Bottom Mount Refrigerators
  • Width:
    35.6"
  • Height:
    84.5"
  • Depth:
    24.2"
  • Capacity:
Features
  • proprietary lift & swing door hinge system for true flush installation
  • lateral airflow system, with dual compressor and evaporator
  • category-leading interior depth
  • interior led lighting on top and sides
  • 3 lb per day automatic ice maker with water filter and cube size selector
  • super freeze mode
Size
36 in
User interface
TFT Touch & Scroll interface
Refrigerator net capacity
15 cu.ft
Freezer net capacity
4.6 cu.ft
General features
Size
36 in
Cooling system
frost free
Refrigerator drawers
2 soft-close metal drawers
Door storage
3 height-adjustable bins
Freezer net capacity
4.6 cu.ft
Freezer drawers
2 FlexMode
Ice production capacity
3 lbs / 24 hr
Water filter
yes
Water supply pressure
8-75 PSI
Sound rating
41 dbA
Certification
ETL, Energy Star
User interface
TFT Touch & Scroll interface
DOE compliant
Display functions
Lighting
LED side & top rail illumination
Door ajar alarm
Door finishing
stainless steel
Cabinet finishing
white metal
Refrigerator net capacity
15 cu.ft
Refrigerator shelves
2 height-adjustable + 1 stationary
Technical specifications
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 3 A
Power rating
275 W