REF30BMBIXRT | 300628
Type:
Bottom Freezer Builtin Refrigerator
Category:
Bottom Mount Refrigerators
  • Width:
    29.6"
  • Height:
    84.5"
  • Depth:
    24.2"
  • Capacity:
Features
  • proprietary lift & swing door hinge system for true flush installation
  • lateral airflow system, with dual compressor and evaporator
  • category-leading interior depth
  • interior led lighting on top and sides
  • 3 lb per day automatic ice maker with water filter and cube size selector
  • super freeze mode
Size
30 in
User interface
TFT Touch & Scroll interface
Refrigerator net capacity
11.8 cu.ft
Freezer net capacity
3.7 cu.ft
General features
Size
30 in
Cooling system
frost free
Refrigerator drawers
2 soft-close metal drawers
Door storage
3 height-adjustable bins
Freezer net capacity
3.7 cu.ft
Freezer drawers
2 FlexMode
Ice production capacity
3 lbs / 24 hr
Water supply pressure
8-75 PSI
Certification
ETL, Energy Star
Lighting
6 LED lights recessed into refrigerator ceiling, 5 side wall flush mounted individual
Door ajar alarm
Door finishing
stainless steel
Cabinet finishing
white metal
Refrigerator net capacity
11.8 cu.ft
Refrigerator shelves
2 height-adjustable + 1 stationary
Technical specifications
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 3 A
Power rating
250 W