MAST30FSEXT | 22384
Type:
Single Wall Ovens
Category:
Ovens
  • Width:
    22.6"
  • Height:
    29.9"
  • Depth:
    28.6"
Features
  • electric convection self-clean with electric broiler
  • bake: 5400 w broiler: 3400 w convection: 3300 w
  • bertazzoni assistant automatic cooking modes with food temperature probe
  • soft close doors
  • telescoping racks
Protect your purchase with an extended warranty.
SPECIFICATIONS
Size
30 in
Oven controls
knobs / touch TFT display
Timer
touch digital programmer
Oven cavity
Size
30 in
Oven configuration
single
Cavity finishing
pyrolityc grey enamel
Oven handle
metal
Cooling fan
yes
Oven levels
7
Timer
touch digital programmer
Auto cooking modes
33 preset / with Bertazzoni Assistant
Food probe
yes
Door hinges
soft-close
Sliding shelves
1 set of telescopic glides
Wire-shelves
1 flat/ 1 shaped
Oven fuel
electric
Tray
1 baking tray with roasting trivet
Oven lights
double
Oven broiler type
electric
Cooking modes
Gross volume oven
4.10 ft
Oven convection system
dual diagonal with heating element
Oven controls
knobs / touch TFT display
Inner oven door
quadruple
Removable inner glass
Technical specifications
Electrical supply
120/240 V 60 Hz - 5500 W / 120/208 V 60 Hz - 4400 W / 30 Amp dedicated circuit
Power rating